MEDYUM MEHMET HOCA

çarşamba, 2024-02-21, 2:55 PM

Welcome Guest | RSS | Main | ASTROLOJİ | Registration | Login

ASTROLOJİ NEDİR

Astroloji, gök cisimlerinin incelenmesine dayanan bir gözlem ve istatistik ilmidir.

Tarihin bilinen en eski çağlarından bu yana bilinen hiçbir kehanet metodu insanları astroloji ölçüsünde ilgilendirmemiştir.

Çeşitli ülkelerde ve zamanlarda birçok kehanet metodu türeyip yayılmıştır. Mesela Çin’de Yi King Ching, Ortadoğu'da Remil ve Batı'da da Tarot yaygın kehanet metotları olmuşlardır. Bu gibi sistemlerden başka hemen hemen her yerde suya temasta bulunarak kehanette bulunmak gibi metotlar da mevcuttur, fakat bunlar geniş sistemler değil de kısmi falcılık metotlarıdır. Yukarıda sayılan kehanet metotlarından. Yi King basit bir falcılık metodundan ziyade insanlara bazı tavsiyelerde bulunan ve tutulacak en uygun yolu işaret eden bir sistemdir. Yi King mutlak kaderi söylemez. Zamanın, ne şekilde hareket etmeye daha uygun olduğunu bildirir. Diğer sistemler ise ne derece Ezoterik tradisyonel olurlarsa olsunlar gene de kolay müracaat edilen birer fal türü olmaktan ileriye gidememişlerdir.

Astroloji'ye gelince o, diğer emlerin topundan daha fazla kabul görmüş ve yayılmıştır. Dünyanın her yerinde, o bölgeye has bir falcılık varken onun yanı sıra Astroloji de mevcut olmuştur. Astroloji'nin diğer kehanet metotlarından büyük farklılıkları vardır, mesela Müslümanlık bütün falcılık faaliyetlerini yasaklarken astrolojiye kabul göstermiştir.

Eski Araplarda ve Osmanlı İmparatorluğu'nda astroloji. İlmi nücüm ismiyle uygulanmıştır. İlmi nücum, astronomi ile karıştırılmasın. Astronomi ayrı bir bilim dalı olarak mevcuttu ve ilmi heyet denilirdi. Arap Osmanlı saraylarında daima bir müneccimler grubu barındırılmıştır. Müneccim ismi de şimdiki astrolog isminin eski karşılığıdır. Müneccimler bir zaman basit falcılar statüsünde olmamışlar ve daima saygı görmüşlerdir..

Basit iskambil falı, kahve falı v.s. gibi şeyler hariç tutulursa Remil, Yi King ve Tarot gibi büyük sistemlerin daima bazı esoterik ve tradisyonel ilan olmuştur. Bu gibi sistemlerin nasıl ve niye çalıştığına dair birçok teori ileriye sürülmüştür. Mesela modern psikoloji ilminin kurucularından; olan Kari Gustav Jung bu metodları incelemiş ve onların işleyişlerini kendi geliştirdiği senkronizasyon teorisi ile izah etmeye çalışmıştır. Bu teoriye göre Evren'deki her şeyle diğer her şey arasında bir uyumluluk, eşzamanlılık vardır. Bir yer ve zamanda, bir olay olacaksa, bununla senkronize olarak başka bir zaman veya yerde de başka bir olay olmaktadır.

Tarot destesinden çekilen kartların sıralanışı, Yi King için havaya atılan bozuk paraların düşüşü ve Remil için atılan noktaların sıralanışı hep bu senkronizasyonla ilgilidir. Aslında bu görüş astroloji'ye de tam olarak uygundur. Astroloji'nin anlatmaya çalıştığı birçok olay ve durum da ve gezegenlerin sıralanışıyla senkronizedir.

Kehanet metotlarının işlemeleri hakkında başka izahlar da vardır metotların bazı uygulayıcıları, kehanet sisteminin çalışabilme muhakkak olarak o sistemle ilgili bazı bedensiz varlıkla mesela Remil için toprak cinleri.) irtibat içinde olmak gerektiğini ileriye sürerler. Bundan başka sistemi kullanan kişilerin de bir dereceye medyum olmaları gerektiği söylenir.

Astroloji'de durum çok farklıdır. Astroloji, gök cisimlerinin incelenmesine dayanan bir gözlem ve istatistik ilmidir. Herhangi. Astroloji ile uğraşması için ne bazı esrarengiz inisiyasyonlar, ne es bilgiler, ne bazı bedensiz varlıklarla ilişki ve ne de medyumluk kabı gereklidir.

Gereken tek şey bilgi ve zekâdır. Kişinin biraz kabiliyeti varsa, gerekli kitap ve dokümanları sağlayabilirse, uzun sayılabilecek bir çalışma süresi için gereken sabrı varsa ve astroloji konusunda doğru bilgiler veren bir uzmandan ders almışsa, yazılmış kitaplar ve yüz binlerce yazının içinden gerçekten kıymetli olanlara, sadece ticari amaçlarla yazılmış olan uydurma şeyleri ayırabilecek kadar uyanık ise rahatlıkla astrolog olabilir.

GÜNLÜK BURÇ

Günlük Burç

SİTEMİZİ PAYLAŞIN

AJANDA

«  şubat 2024  »
pazarpztsalçarpreşcumaçmrt
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829

GİRİŞ ARŞİVİ

OYLAMA

BÜYÜYE İNANIR MISINIZ?
Total of answers: 235

İSTATİSTİK


toplam kişi: 1
ziyaretçiler: 1
üyeler: 0